Żubr europejski – kilka ciekawostek
Obok tak charakterystycznego zwierzęcia nie można przejść obojętnie. Żubr jest największym ssakiem występującym na kontynencie europejskim. Nazywany jest królem puszcz. Samce tego gatunku mogą osiągnąć wagę nawet 900 kg, długość tułowia – 3 m i wysokość w kłębie – 1,8 m.
Jego cechą charakterystyczną jest duża głowa oraz gruba i krótka szyja porośnięta futrem. Futro to składa się z trzech warstw i stanowi sprawdzoną ochronę przed niskimi temperaturami. Żubr ma słaby wzrok, ale za to może pochwalić się znakomitym węchem.
Ten olbrzym jest wegetarianinem i bardzo lubi jeść. Dziennie przeżuwa nawet 50 kg traw, roślin zielnych, gałęzi, liści i kory. Nie odmawia sobie również takich smakołyków jak żołędzie, marchewki czy buraki. Mimo swoich gabarytów potrafi być zwinny i szybki. Rozpędza się nawet do 60 km/h. Słyszałeś, jakie odgłosy wydaje żubr? Te charakterystyczne pomruki nazywa się chruczeniem.
Żubr niemal od zawsze kojarzony był z potęgą, siłą i dzielnością. Rodziny szlacheckie i włodarze miast bardzo często wybierali to zwierzę jako swój symbol. Stąd jego obecność na wielu herbach. Dzisiaj żubry także przyciągają uwagę i wzbudzają ciekawość.
Żubry w Polsce – gdzie można je spotkać?
Według danych z 2018 r. w Polsce żyją 1873 żubry. Bardzo dobrą informacją jest to, że ponad 1600 z nich to osobniki żyjące w wolnych stadach. Nie zawsze jednak tak było. W latach 20. XX wieku populacja tych zwierząt na wolności wyginęła. Dzięki staraniom wielu osób i dwunastu żubrom z ogrodów zoologicznych udało się odtworzyć ten gatunek. Kiedyś istniały trzy podgatunki żubra (nizinny, kaukaski i węgierski). Dzisiaj na terenie Polski możemy spotkać jedynie żubra nizinnego. W Bieszczadach występują też zwierzęta, które są mieszanką nizinno-kaukaską.
Żubry kojarzą się przede wszystkim z Puszczą Białowieską, gdzie powstał m.in. Rezerwat Pokazowy Żubrów. Dzikie zwierzęta zadomowiły się również w innych częściach naszego kraju: Bieszczadach, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Boreckiej i okolicach Drawska Pomorskiego. W 2018 r. kolejne wolne stado utworzono na terenie Puszczy Augustowskiej. Mimo wciąż rosnącej liczby żubrów w Polsce gatunek ten w dalszym ciągu nie jest bezpieczny. Dlatego nie brakuje inicjatyw i projektów, których cel to ochrona polskiego króla przyrody.
Zagroda żubrów w Dolinie Charlotty – wyjątkowe miejsce dla miłośników przyrody
Dolina Charlotty też pokochała żubry! Na terenie naszego obiektu w 2011 r. powstała zagroda, w której pojawili się specjalni goście z Puszczy Białowieskiej i Kampinoskiego Parku Narodowego. Żubrom oddaliśmy do dyspozycji 12 h terenu, na którym nie brakuje drzew, pagórków i łąk. Tutaj czują się jak w domu, a turyści mają okazję z bliska przyjrzeć się tym dostojnym zwierzętom.
Dolina Charlotty stwarza swoim gościom wiele okazji do spotkań z przyrodą. Nasz obiekt położony jest pośród malowniczych krajobrazów. Zadbaliśmy też o interesujące atrakcje. Dla dzieci i ich rodziców mamy nie tylko propozycję wizyty u żubrów. Na Wasze odwiedziny czekają również inne zwierzęta z polskich lasów i odległych zakątków świata. Zoo Charlotta – to właśnie tutaj mieszkają m.in. kangury, pawie, puchacze, orliki, osły i lemury. Nie zapominajmy o ciekawskich fokach. Na terenie Doliny Charlotty znajduje się fokarium, gdzie można podejrzeć karmienie i treningi tych morskich ssaków.
Trudno zobaczyć wszystko jednego dnia. Atrakcji jest po prostu zbyt wiele. Dlatego proponujemy zatrzymać się u nas na dłużej. W obiekcie SPA mamy dla naszych gości komfortowe pokoje i apartamenty. Dla tych, którzy lubią bujać… w koronach drzew przygotowaliśmy domki na drzewach. Natomiast ciszą i kameralną atmosferą zauroczy Was Rybaczówka – obiekt na wyspie otoczony jeziorem.
Zapraszamy! W Dolinie Charlotty każdy znajdzie czas na odpoczynek i ciekawą zabawę.