Gdzie są zoo w Polsce?
Ogrody zoologiczne to tereny, na których umiejscowione są liczne wybiegi, baseny i budynki, gdzie żyje wiele gatunków zwierząt. Zoo mają funkcję rekreacyjną, a także ochronną – umieszcza się w nich gatunki zagrożone wyginięciem i kreuje warunki życiowe w jak największym stopniu zbliżone do tych naturalnych.
Wbrew pozorom w Polsce założonych zostało wiele ogrodów zoologicznych. Często są one zlokalizowane przy większych ośrodkach miejskich, z których dojazd do obiektu jest stosunkowo łatwy. Jednak spora część ogrodów zoologicznych została założona przy mniejszych, ale urokliwych miejscowościach. A gdzie dokładnie są zoo w Polsce?
Wrocław
Najbardziej znanym ogrodem na terenie Polski jest bez wątpienia wrocławskie zoo. Można tu spotkać ponad dwanaście tysięcy zwierząt reprezentujących więcej niż tysiąc gatunków, z czego większa część jest na wyginięciu. Ogród zoologiczny we Wrocławiu to punkt obowiązkowy podczas zwiedzania tego miasta. Aby obejrzeć całe zoo, potrzeba co najmniej 3-4 godzin. W tym ogrodzie zoologicznym można zobaczyć zwierzęta, takie jak: myszojelenie, tygrysy sumatrzańskie, żółwie birmańskie, nosorożce indyjskie, czy pantery śnieżne.
Dodatkowo przy wrocławskim zoo działa także Afrykarium. Jest to jedyne na świecie oceanarium poświęcone wyłącznie afrykańskiej faunie. W specjalnym kompleksie basenów można podziwiać ponad 350 gatunków ryb i ssaków, w tym płaszczki, a nawet rekiny.
Warszawa
Jednym z największych zoo w Polsce jest to zlokalizowane w stolicy kraju. Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie mieści się w dzielnicy Praga-Północ przy ulicy Ratuszowej 1/3. Po raz pierwszy został otworzony niemal wiek temu, bo w 1928 roku. Od tamtej pory powierzchnia oraz liczba zwierząt w zoo znacznie się zwiększyły.
Początkowo w warszawskim zoo można było spotkać zaledwie 500 okazów. Teraz ogród zoologiczny jest domem dla dwunastu tysięcy zwierząt, a jego misją jest ochrona przyrody dążąca do zapewnienia trwałości gatunkowej.
Borysew
Zoo w Borysewie to ogród zoologiczny nieco bardziej oddalony od miejskiego zgiełku. Zlokalizowane jest w centralnej Polsce w województwie łódzkim. Bliskość natury to jeden z licznych powodów, dla których całe rodziny często odwiedzają ten obiekt. Można tu spotkać białe tygrysy bengalskie, białe lwy, lemury, wilki, a także serwale. Co więcej, zoo w Borysewie to jedyne miejsce w całym kraju, gdzie można podziwiać bawoły afrykańskie i tapira. „Świat wodny” to osobna atrakcja na terenie zoo, gdzie goście ze specjalnej wyspy mogą zobaczyć ptactwo wodne, foki, a także żółwie.
Tym, co wyróżnia Zoo w Borysewie, jest mini zoo stworzone specjalnie dla najmłodszych, gdzie dzieci mają możliwość zabawy z bezpiecznymi zwierzętami – alpakami owcami kameruńskimi. W ogrodzie zoologicznym przygotowywane są także wydarzenia dla grup zorganizowanych, takie jak imprezy okolicznościowe.
Gdzie są zoo na Pomorzu?
Na Pomorzu również można znaleźć kilka ogrodów zoologicznych takich, jak chociażby ten w Dolinie Charlotty. Nie jest to co prawda największe zoo w Polsce, ale z pewnością nie można mu odmówić uroku. Zoo Charlotta zamieszkują zarówno zwierzęta znane z polskich lasów, jak i te z odległych zakątków świata.
Na terenie ogrodu zoologicznego mieści się także Fokarium Charlotta stanowiące osobną atrakcję. Kompleks został wyposażony w specjalne szyby umożliwiające odwiedzającym oglądanie fok również pod wodą. Co więcej, goście mogą przyglądać się treningowi medycznemu i karmieniu zwierząt.
Podczas pobytu w Zoo Charlotta istnieje także możliwość skorzystania z wodnego safari. Jest to rejs łodzią, który zabierze uczestników na wyprawę po wysepkach tematycznych. Odwiedzający będą mieli możliwość podziwiania kangurów i lemurów. Jest to miejsce niezapomnianych wrażeń, gdzie wszyscy goście, niezależnie od wieku, będą się świetnie bawić. Dzięki wielu atrakcjom oferowanym przez ośrodek, z pewnością nie będziesz się nudzić! Mapa zoo w Dolinie Charlotty dostępna jest na stronie internetowej resortu.