Plusy i minusy wyjazdu w góry
Weekendowy wyjazd w góry jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy cenią aktywny wypoczynek na łonie natury. Długie trekkingi czy krótkie wycieczki, zdobywanie szczytów czy spacery dolinami – wszystkie te możliwości znajdziemy bez trudu zarówno w Tatrach, jak i w Beskidach, Sudetach, Karkonoszach oraz w Bieszczadach. Dodać do tego należy świeże powietrze, ciszę, bliskość natury i wypoczynek z dala od zgiełku miast. Warto podkreślić też, że góry oferują również szerokie możliwości rekreacji zimą – narciarstwo, jazda na snowboardzie, spacery w zimowej scenerii i kąpiele w gorących źródłach po białym szaleństwie.
Warto jednak mieć na uwadze fakt, że w górach przydaje się, choć podstawowa kondycja. Dodatkowo najbardziej popularne szlaki i wyciągi narciarskie z pewnością będą zatłoczone w weekendy. Podobny problem możemy mieć ze znalezieniem noclegu w bardziej popularnych górskich miejscowościach.
Plusy i minusy wyjazdu nad morze
Kojący szum fal, spacery brzegiem morza i ścieżkami nadmorskich lasów, niezapomniane zachody i wschody słońca, wiele dostępnych atrakcji czy zabytków i nadbałtyckie przysmaki – oto co czeka nas nad morzem niezależnie od pory roku. Latem dodatkowo możemy spędzać długie godziny, plażując i kąpiąc się w Bałtyku czy też próbując swoich sił w sportach wodnych.
Zimą kąpiele nie są wykluczone, ale w przypadku morsowania trzeba wykazać się niemałą odwagą. Zima nad Bałtykiem ma zresztą swój wyjątkowy urok, który docenia coraz więcej turystów i który opisujemy w tekście na naszym blogu Zima nad morzem – dlaczego warto ją zobaczyć? Tutaj tylko zaznaczymy, że warto rozważyć wyjazd nad morze poza sezonem – szeroka oferta miejsc noclegowych sprawia, że bez trudu znajdziesz zakwaterowanie na weekendowy wyjazd.
Amatorzy czynnego wypoczynku na pierwszy rzut oka mogą być nieco zawiedzeni możliwościami, jakie oferuje nadmorski wypad na weekend. Jest to jednak złudne poczucie – nad morzem mamy możliwość nie tylko spacerowania! Czekają na nas widokowe ścieżki rowerowe, jazda konna, sporty wodne, dziesiątki kilometrów tras do biegania czy uprawiania Nordic Walking, a także plażowa joga. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy aktywności wymagających dobrej kondycji, jak i amatorzy spokojnej rekreacji na świeżym powietrzu. A jeśli dodatkowo wybierzemy atrakcyjne miejsce noclegowe blisko natury, satysfakcja gwarantowana!
Dolina Charlotty – dla fanów aktywności i błogiego relaksu
Na polskiej mapie turystycznej jest miejsce, które zachwyci zarówno tych, którzy lubią kontakt z naturą i czynny relaks, jak i tych, którzy preferują błogie lenistwo. To Dolina Charlotty SPA&Resort – kompleks turystyczny położony pomiędzy Słupskiem a Ustką, kilkanaście kilometrów od linii brzegowej Bałtyku. To właśnie tutaj jest najczystsze powietrze w Polsce.
Dolina Charlotty to teren o łącznej powierzchni ok. 120 ha, na którym znajdują się naturalne lasy i malownicze jeziora, a także obiekty noclegowe oraz szereg atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, takich jak: Zoo oraz Wodne Zoo Safari, Fokarium, stadnina koni, Kraina Bajek, Rock Pub, Spa Bali Hai oraz Strefa Wellnes. Lasy na terenie Doliny zachęcają do spacerów czy jazdy na rowerze, a jeziora – do kąpieli i wędkowania. W razie niepogody do dyspozycji mamy rodzinne sale zabaw i pokoje gier, bilard oraz kręgle. Dolina Charlotty to miejsce, w którym trudno się nudzić.
Jeśli chodzi o okolicę, kompleks jest świetną bazą wypadową do Słowińskiego Parku Narodowego, najbardziej urokliwego zakątka polskiego wybrzeża, z szerokimi piaszczystymi i niezatłoczonymi nawet w sezonie plażami, wydmami oraz pięknymi lasami. Można tam spacerować, jeździć na rowerze i plażować na terenie Parku.
Jak widać więc, wybór pt. „morze czy góry” nie jest łatwy. Warto jednak wiedzieć, że Bałtyk także oferuje sporo możliwości aktywnego wypoczynku podczas weekendowego wyjazdu i są nad nim miejsca, w których możemy doświadczyć ciszy, kojącego kontaktu z naturą oraz największych uroków polskiego morza!